Ako utesňujeme okná

Proces utesnenia okien pozostáva z niekoľkých základných krokov. Pre každý druh okien sa však mierne líši:

 

1. Oprava mechanických častí okna

Pred samotným utesnením okna je nutné skontrolovať a opraviť všetky jeho mechanické časti, aby sa okno správne zatváralo a doliehalo k rámu. Tento krok pozostáva zväčša z opravy či výmeny pántov a kovania okien, a odstránení všetkých dôvodov, kvôli ktorým sa okno nezatvára dobre.

 

obrazok-male6

 

2. Utesnenie medzier okna

V tomto kroku sa utesňujú všetky vonkajšie či vnútorné medzery na okne. Na utesňovanie sa používa špeciálny polyuretánový tmel PU-40, ktorý sa pomocou utesňovacej pištole nanáša do škár a medzi rám a krídlo okna, kde nerovnosti vytvárajú medzery. Následne sa tmelom spája aj samotné sklo s rámom krídla okna.

 

obrazok-male4

 

3. Oddelenie a prispôsobenie tmelu

Na zatmelené časti sa potom aplikuje špeciálna oddeľovacia fólia, na ktorú sa polyuretánový tmel neprilepí. Okno sa zatvorí a tesnenie sa prispôsobí tvaru okna, s presnosťou stotiny milimetra. Všetky ostatné zatmelené časti vytvarujeme a prispôsobíme oknu, aby neprekážali jeho otváraniu, a zároveň pôsobili esteticky.

 

obrazok-male3

 

4. Zatuhnutie a kontrola

Okno sa nechá niekoľko hodín zatvorené aby tmel zatuhol v správnej pozícii. Následne sa odstránia fólie a prípadné nerovnosti. Vaše okno je pripravené na používanie.

 

obrazok-male1

 

 

Ďalšie možnosti utesnenia a generálnej opravy okna:

 

5. Vlepenie tretieho alebo termoizolačného skla

Dodatočným krokom podľa vášho želania je vloženie tretieho skla, ktoré zlepší termoizolačné schopnosti okna, a ešte viac odhluční interiér. Samozrejmosťou je jeho spojenie polyuretánovým tmelom s krídlom okna.

Ďalšou možnosťou je aj vloženie špeciálneho termoizolačného skla, ktorým nahradíme vonkajšie sklo okna.

 

obrazok-male7